چاپ کتاب

جهت چاپ کتاب باید مراحل زیر را طی نمود:

1- کتاب به صورت دست نویس یا تایپ شده در اختیار انتشارات قرار می گیرد

  • گاهی برای بسیاری از نویسندگان این پرسش مطرح می شود که چگونه می توانم به انتشارات اعتماد کنم که سرقت ادبی صورت نگیرد؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت که اگرچه وقوع چنین اتفاقی در میان ناشران شناخته شده و دارای اعتبار بسیار کم و نادر است، اما شما می توانید در قبال تحویل کتاب خود رسیدی مبنی بر واگذاری اثر جهت بررسی کتاب، دریافت کنید. برخی از ناشران نیز بخشی از کتاب شما را طلب می کنند و بر اساس آن تصمیم گیری انجام می گیرد که نگرانی از میان برود.

2- قراردادی میان ناشر و نویسنده منعقد می گردد.

  • پرسشی که بسیاری از نویسندگان دارند این است که این قرارداد چگونه می بایست باشد و سهم نویسنده در این اتفاق چیست؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت که در متن قرارداد باید به صراحت نام نویسنده و کتاب و نام ناشر باید ذکر شود. همچنین در قرارداد میان ناشر و نویسنده می بایست حق و حقوق ناشر و نویسنده که بر اساس توافق است باید ذکر شود، همچنین در صورت تمایل می توانید در متن قرارداد ذکر کنید که ناشر فقط حق یک بار نشر کتاب را دارد یا خیر و از سویی دیگر هزینه و حق تالیف نیز مشخص گردد.

* حق تالیف چیست؟

حق تالیف مبلغی است که ناشر بابت چاپ و نشر کتاب به نویسنده می پردازد. حق تالیف معمولا بر اساس توافق 10 یا 15 درصد مبلغ پشت جلد ضربدر تیراژ می باشد، اگرچه همانطور که گفته شد این درصد به صورت توافقی بوده و می تواند کمتر یا بیشتر نیز باشد.

چرا ناشر حق تالیف می پردازد؟

برخی از کتاب ها دارای ارزش بسیاری هستند و ناشر را مجاب می کنند که بر روی آنها سرمایه گذاری انجام دهند و علاوه بر آن به نویسنده نیز مبلغی پرداخت کنند، زیرا می دانند این کتاب فروش خوبی خواهد داشت و می تواند سرمایه ناشر و هزینه ای که بابت آن انجام داده است را به وی برگرداند.

همین امر موجب می شود که ناشر بر روی همه کتابها سرمایه گذاری نکند و فقط برخی از آنها را که اطمینان از بازگشت سرمایه دارد، بپذیرد. در این صورت نویسنده می بایست خود هزینه چاپ و نشر کتاب خود را بپردازد.

اما گاهی ناشر که از فروش و موفقیت کتاب ناآگاه است و برایش تردید وجود دارد، ممکن است بپذیرد که کتاب را با هزینه خود چاپ کند اما به نویسنده حق تالیف نپردازد. (همانطور که گفته شد تمامی این موارد توافقی است)

3- پس از عقد قرارداد کتاب ویراستاری و صفحه آرایی و طراحی جلد می شود.

  • حروفچینی و صفحه آرایی کتاب رمان با کتاب درسی و یا کتاب شعر کاملا متفاوت است و علاوه بر دانش فنی می بایست بحث زیبایی شناسی نیز مدنظر قرار گیرد.
  • ویراستاری دامنه گسترده و وسیعی دارد و می تواند از برطرف کردن غلط دیکته ای آغاز و یا حتی تغییر ساختاری در یک جمله را دربر بگیرد. باید توجه داشت که ویراستاری می بایست حتما با همراهی و هماهنگی نویسنده صورت بپذیرد، زیرا سبک نوشتاری هر فردی منحصر به فرد بوده همانند امضا یکتا است، بنابراین چنانچه ویراستار بخواهد متن را همانگونه که خود می پسندد تغییر دهد، تاثیری بسیار مخرب خواهد داشت. اما از سویی دیگر نویسنده نیز باید توصیه های ویراستار را که به صورت علمی و آگاهانه ارائه می شود را با دقت مورد بررسی قرار دهد.

4- کتاب مجوزهای لازم از جمله شابک، فیپا، مجوز ارشاد را دریافت می کند

5- کتاب برای چاپ به چاپخانه ارسال می گردد

6- پس از چاپ کتاب اعلام وصول انجام شده و آماده ارائه به بازار می گردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.