دوره های آموزش شعرخوانی و فن بیان و سخنوری

آموزش شعرخوانی و فن بیان و سخنوری چگونه است و در این دوره ها چه مواردی آموزش داده می شود و چه تفاوتی با دوره های مرسوم فن بیان و سخنوری دارد و چگونه می توان در کنار آموزش شعرخوانی، مهارت سخنوری و اعتماد به نفس خود را بالا ببریم؟

برای پاسخ به پرسش های فوق ابتدا باید توضیح مختصری از فن بیان و سخنوری داشته باشیم و اینکه سخنوری در کجا و در چه مواقعی مورد استفاده قرار می گیرد و به کمک ما می آید. مواردی که به طور خلاصه می توان به آن اشاره نمود عبارتند از:

– شاید برای شما پیش آمده باشد که در یک جمع و یا مهمانی و یا یک جلسه رسمی نتوانید کلمات مناسب برای بیان یک جمله پیدا کنید. (سخنوری)

– و یا چنان دچار اضطراب و استرس شوید که نتوانید آنچه را که می خواهید بیان کنید. (اعتماد به نفس)

 – و یا در یک مناظره و بحث و گفتگو اگرچه می دانید که کاملاً حق با شما است، اما توان متقاعد سازی و اثبات حرف خود را ندارید. (سخنوری)

– آنقدر تند و جویده صحبت می کنید که مخاطبتان با کلافگی از شما سوال می پرسد که چه گفتید!؟ (فن بیان)

– آنقدر آهسته و نامفهوم صحبت می کنید که حتی خودتان هم صدایتان را نمی شنوید (فن بیان)

– هنگامی که با دوستتان تنها هستید به راحتی صحبت می کنید، اما هنگامی که در یک مهمانی و یا یک جلسه و یا یک انجمن قصد سخنرانی و یا صحبت جمعی داشته باشید، دچار استرس و خشک شدن دهان می شوید (اعتماد به نفس)

– هنگامی که در جمع صحبت می کنید حوصله سایرین سر می رود و کلافه می شوند. (سخن وری و اعتماد به نفس)

– احساس می کنید که در کانون توجه نیستید و یا به اصطلاح کاریزماتیک نیستید؟ (فن بیان، سخن وری، اعتماد به نفس)

و ده ها و صدها مورد دیگر که تمامی آنها مجموعه ای هستند از اعتماد به نفس، فن بیان و سخنوری.

دوره شعر خوانی چگونه می تواند فن بیان و سخنوری را بهبود ببخشد؟

شعر مجموعه ای است از احساس، کلام، تشبیه، لغت و فن بیان و سخنوری. شعر می تواند در کوتاه ترین زمان بلندترین معانی را برساند و احساس برانگیزد.

                           چرا نگفتی با من بتا بروز نخست          که عهد و وعده و پیمان من مدار درست

شعر خواندن برخلاف صحبت کردن عادی و یا خواندن یک متن، تمرکز و شمرده خوانی می خواهد.

در صحبت کردن عادی، شما معمولا زمانی از حرکات دست و صورت استفاده می کنید که هیجان زده شده باشید، به طور مثال هنگامی که می خواهید درباره یک خاطره و یا یک اتفاق خاص صحبت کنید.

برخلاف صحبت عادی، شعر سراسر احساس و تشبیه است، به همین خاطر زمانی که شما شعر می خوانید به ناچار هنگام خواندن و یا صحبت کردن باید از احساس و زبان بدن کمک بگیرید، که به مرور این توانایی را در شما به وجود می آورد که هنگام صحبت کردن معمولی و عادی نیز بتوانید با زبان بدن سخن بگویید و بتوانید احساس دیگران را تحت تاثیر قرار داده و نافذ و کاریزماتیک باشید.

شما با شعرخوانی می توانید درست صحبت کردن، درست خواندن، با احساس حرف زدن، استفاده از زبان بدن و غیره را بیاموزید.

در این دوره ها به منظور افزایش دایره لغت و مهارت سخنوری، از سه بخش: شاهنامه خوانی، مثنوی خوانی و خوانش اشعاری از نظامی گنجوی بهره برده می شود، به گونه ای که کارآموزان بتوانند اشعار را خوانده و معنی کنند.

دوره شعرخوانی چگونه می تواند اعتماد به نفس را افزایش دهد؟

دوره های شعر خوانی صرفا خواندن شعر توسط یک نفر نیست. در این دوره ها کارآموزان به ترتیب و برای جمع، شعرهایی که استاد آموزش داده است را خوانده و معنی می کنند.

در این کلاسها استاد ایرادهای خواندن و حرکات دست و صورت کارآموزان را مورد دقت قرار داده و ایرادهای آنان را برطرف می سازد. همین امر موجب می شود که کارآموزان در انتهای دوره توانایی سخنرانی و سخنوری پیدا کرده و بتوانند در میان جمع به زیبایی متن بخوانند و یا آنچه را که فهمیده اند به دیگران منتقل سازند.

مدت دوره های شعرخوانی و سخنوری چند جلسه است؟

دوره ها معمولا 8 جلسه 2 ساعته است و طی این دوره کارآموزان مهارت خواندن و معنی کردن شعر و همچنین ارتباط موثر با سایرین را آموزش می بینند.

در شروع کلاس استاد یک بخش از شاهنامه و یا مثنوی را انتخاب کرده و شروع به خواندن و معنی کردن می کند و مشکلات هر یک از کاراموزان را برطرف می سازد.

در انتهای کلاس کارآموزان به ترتیب در مقابل سایرین، درس های جلسه قبل را خوانده و معنی می کنند و همین امر موجب می شود که بتوانند اعتماد به نفس خود را افزایش داده و مهارت سخنوری و زبان بدن را بیاموزند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با بخش پشتیبانی سایت و یا تلفن های 88684530 و 88688527 تماس حاصل فرمایید.

فن بیان و سخنوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.